Sanghajban nyit kampuszt az egyik legjobb angol iskola

Sanghajban nyit nemzetközi kampuszt a hírneves angol Harrow School, amely európai tantervét és hagyományait exportálja a kelet-kínai metropoliszba.

  • MTI
Fazekas István

A legjobb angol iskolák egyikeként számon tartott, idén 442 éves Harrow School 2015 szeptemberében nyitja meg kapuit a 24 milliós városban a kínai és nemzetközi iskolások előtt. Az eredeti formájában kizárólag fiúkat tanító, bentlakásos iskola sanghaji kampusza lányokat is fogad majd, s a tanulók választhatnak, hogy otthon vagy a kampusz kollégiumában kívánnak-e lakni - ismertették a terveket az iskola képviselői hétvégén Sanghajban.

A többek közt Winston Churchill egykori angol miniszterelnök, Dzsaváharlál Nehru korábbi indiai miniszterelnök, Lord Byron költő vagy James Blunt énekes alma matereként is ismert Harrow School hagyományos, európai tantervét hozza el a kelet-kínai metropoliszba, nem igazítják azt a kínai iskolarendszer elvárásaihoz. Az első évben részlegesen indul az oktatás, az általános iskola elsőtől ötödik osztályig fogadnak tanulókat, összesen 250-et. Később a középiskola utolsó osztályáig futó, teljes tizenhárom évfolyamot indítanak majd, összesen másfélezer tanulóval. 

Az iskola a város keleti felében lévő Putung városrészben kap helyet, a 25 ezer négyzetméteres területén épülő kampusz kínai jegyeket is visel majd, s egyebek mellett egy ökokertet is kialakítanak majd benne. A Harrow School 2005-ben Pekingben, két éve pedig Hongkongban is megnyitotta egy-egy kampuszát.

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.