Velük tárgyalhat a kormány az oktatás gondjairól: a PDSZ is meghívót kapott

Egyelőre nem biztos a résztvevők névsora, de az sem kizárt, hogy minden meghívott leül a kormány által összehívott köznevelési kerekasztalhoz.

  • Eduline

 

pixabay.com

Nem árulta el az EMMI a Népszabadság kérdésére, hogy kik lesznek ott a köznevelési kerekasztalnál.

Egy MTI-fotó alapján annyit lehet tudni, hogy a Katolikus Pedagógiai Szervezési és Továbbképzési Intézet, az Eszterházy Károly Főiskola, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az Országos Köznevelési Tanács, a Pedagógusok Szakszervezete, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, a Nemzeti Pedagógus Kar, a Nemzeti Ifjúsági Tanács, az MTA Közoktatási Elnöki Bizottság és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete kapott meghívást.

Az azonban továbbra is kérdés, mi alapján választották ki a résztvevő szervezeteket. Mint korábban írtuk, lehetsége, hogy a PSZ nem lesz ott az egyeztetésen, de a PDSZ már korábban bojkottot hirdetett – ők végül szerdán, a tüntetések idején kaptak meghívót a lap szerint.

Most Mendrey László PDSZ-elnök azt mondta a Nol-nak, „már azt a megközelítést sem tartom helyesnek, hogy a miniszter jelöli ki, kit látna szívesen az egyeztetéseken. Az úgy nem jó, hogy kedve szerint válogat a kendermagban. Ideális esetben úgy kellett volna kezdeni, hogy meghirdetik a kerek­asztalt, s kérik, jelentkezzen, aki részt venne azon”.

Ennek ellenére nem kizárt, hogy a PDSZ leül a kormánnyal, erről ugyanis majd a választmánynak kell döntenie.

Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke a jövő hétre összehívott köznevelési kerekasztallal kapcsolatban csütörtökön a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, csak egyeztetésekkel lehet eredményt elérni. Ebből úgy tűnik, ők ott lesznek a kedd reggeli első egyeztetésen.
Hozzászólások

„Nem a betűkkel kellene kezdeni az olvasást” – Fóti Péter szerint a gyerekek nem úgy tanulnak, ahogy az iskola tanítja őket

Fóti Péter oktatáskutató az alsó tagozatos oktatás egyik alapvető hibájának látja, hogy a tanulást a betűk, a szótagok és a számjegyek megtanításával kezdi, miközben a gyerekek természetes módon először mindig az összefüggéseket és a jelentést értik meg. Szerinte az olvasás, az írás és a matematika tanításában az összefüggések megértésének kellene megelőznie a részek elemzését, ami az alsós pedagógia gyökeres átalakítását is szükségessé teszi. Vélemény.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.