Megszüntetnek díjakat, Hoffmannék szerint mégis jobban járnak a tanárok

A pedagógus szakma, így a gyógypedagógusok is szélesebb körben részesülhetnek elismerésben a jövőben az oktatási...

  • eduline/mti

A pedagógus szakma, így a gyógypedagógusok is szélesebb körben részesülhetnek elismerésben a jövőben az oktatási államtitkárság szerint. Közleményükben az áll: olyan tartalmi változtatásokat hajtottak végre, amelyek révén - a rögzített 8 díj elnevezéseit megtartva ugyan -, de eltérő tartalommal és szélesebb körben szabályozzák az adományozható kitüntetéseket a jelenleg hatályos rendeletnél.

Az Apáczai Csere János-díj a kiemelkedő hatású oktatási-nevelési munkáért, valamint a pedagógiai gyakorlatot segítő kiemelkedő tudományos tevékenységért pedagógusok, főiskolai, egyetemi oktatók részére lesz adományozható a jövőben. A Németh László-díjban azok az oktató-nevelő munkát végző pedagógusok részesülhetnek, akik a gyermekek harmonikus személyiségformálásában huzamosan kiemelkedő munkát végeznek. 

E két díj esetében nemcsak az elismerésben részesíthetők száma emelkedett a korábban meghatározott létszám többszörösére (az Apáczai Csere János-díj esetében 60, a Németh László-díj esetében 70 főre), de szélesebb körben lesz adományozható, így a gyógypedagógiai munkát végző pedagógusok is részesülhetnek benne. 

Mint rámutattak: a változtatások legfontosabb alapelve volt, hogy az elismerések és a díjazottak számának változása mellett a lehető legszélesebb körben jutalmazza az oktatás-nevelés területén kiemelkedő munkát végző szakembereket, közöttük a gyógypedagógusokat is. Fontos cél volt, hogy a miniszter által alapított elismerések egyetlen, egységes rendeletbe kerüljenek, és az elismerésekkel járó költségvetési források, illetve az adományozható elismeréstípusok száma csökkenjen. 

Ahogy arról az eduline elsőként beszámolt, megszüntetné a kormány a gyógypedagógusok munkáját elismerő állami kitüntetést, az Éltes Mátyás-díjat, de erről semmilyen formában nem értesítették a Magyar Gyógypedagógusok Egyesületét, amely nemcsak a szakma legnagyobb hazai szervezete, hanem a díj létrehozását épp ez az egyesület kezdeményezte.

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

Szándék van a kulturális dolgozók béremelésére, de konkrét időpont vagy vállalás továbbra sincs

Néhány hónappal a kulturális dolgozók bérrendezéséért szervezett demonstrációja után a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete újabb minisztériumi egyeztetésről számolt be. Találkoztak a kulturális ágazatért felelős államtitkárral, aki a bérrendezés szándékáról beszélt, konkrét időpontot vagy vállalást azonban továbbra sem tett.

Hogyan tudsz átkerülni fizetős képzésről államira?

Ha valaki állami finanszírozási formájú képzésre nyer felvételt, nem jelenti azt, hogy tanulmányai végéig automatikusan ebben a finanszírozási formában is marad. Természetesen az ellenkező irányú átsorolásra is van példa, a megüresedett ösztöndíjas helyekre bekerülhetnek a legjobb teljesítményt elérő, azonos szakon tanuló önköltséges hallgatók.