Meglepetést okozott az amerikai középiskolák rangsora

A második helyre szorult vissza az amerikai középiskolák rangsorának tavalyi éllovasa, a virginiai Thomas Jefferson...

  • Eduline
A dallasi School for Talented and Gifted lépett a lista első helyére
eduinreview.com

A második helyre szorult vissza az amerikai középiskolák rangsorának tavalyi éllovasa, a virginiai Thomas Jefferson High School. A 2007 óta listavezető intézményt egy dallasi iskola, a 2011-es ötödik helyezett School for Talented and Gifted nevű gimnázium előzte meg – derül ki a U. S. News & World Report legfrissebb rangsorából.

A lista harmadik helyén a szintén dallasi School of Science and Engineering Magnet végzett. A top tízben ezen kívül két arizonai, két kaliforniai, egy michigani, egy washingtoni és egy New Jersey-i gimnázium szerepel. A tavalyi eredményt itt nézheted meg.

A rangsor összeállításához 22 ezer egyesült államokbeli gimnázium és szakközépiskola eredményeit vizsgálták meg. A lista elkészítésekor számos tényezőt, többek között az állami felmérések osztályzatait és a továbbtanulási arányt is figyelembe vették.

2009-ben a U. S. News & World Report még csak a 100 legjobb középiskola listáját készítette el. Ebben az évben 500-asra bővült a rangsor, a legtöbb intézmény Kalifornia államból került fel a listára. A magyarországi középiskolák legfrissebb rangsorát itt nézheted meg.

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.