Az iskolában érte a jó hír minden idők legfiatalabb Nobel-békedíjasát

Malala Juszafzai éppen iskolában volt, amikor az illetékes norvég bizottság bejelentette Oslóban, hogy idén ő és az indiai Kailás Szatjárthi kapja megosztva a Nobel-békedíjat - közölte pénteken az AFP francia hírügynökséggel a pakisztáni lány sajtókapcsolatait kezelő brit ügynökség, az Edelman.

  • MTI
Facebook

A vállalat szóvivője elmondta, hogy Malala Juszafzai péntek délelőtt olyan helyen volt, amely egyes gyerekek számára természetes, míg másoknak kiváltság, olyan helyen, amellyel kapcsolatban Malala vágya az, hogy a világon minden gyerek és minden lány szabadon járhasson oda.

Az angliai Birminghamben élő 17 éves diáklány a Nobel-békedíj eddigi legfiatalabb kitüntetettje. Évek óta küzd a lányok tanuláshoz való jogáért, és saját példájával bizonyította, hogy a gyermekek és fiatalok maguk is hozzájárulhatnak helyzetük javításához. Malalát törekvése miatt két évvel ezelőtt fejbe lőtte egy tálib szélsőséges. A történtek után Nagy-Britanniába szállították, ahol sikeresen megműtötték. Malala 2013 márciusa óta az Edgbaston High School nevű birminghami magániskolában tanul.

"Birmingham számomra nagyon kedves hely, hiszen itt nyertem vissza az életemet, hét nappal azután, hogy megsebesített egy golyó. Ez most a második otthonom szeretett Pakisztánom után" - mondta tavaly szeptemberben a város új könyvtárának megnyitóján.

A 8 millió svéd koronával (268 millió forint) járó díjat december 10-én, Oslóban veheti át Malala az indiai kitüntetettel közösen.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.