Szigorú napirend a jó jegyek titka?

Azok a diákok, akiknek nincs otthon szigorú napirendjük, rosszabbul teljesítenek az iskolában – állítja egy friss brit...

  • Eduline

Azok a diákok, akiknek nincs otthon szigorú napirendjük, rosszabbul teljesítenek az iskolában – állítja egy friss brit felmérés. A Prince’s Trust alapítvány tanulmányából kiderül, hogy ezek a tanulók kétszer akkora valószínűséggel kapnak rossz jegyet az iskolában, mint a napirend szerint élők – adta hírül a BBC.

A kutatás során 2136 16 és 25 év közötti diákot kérdeztek meg, akiknek egynegyede válaszolta azt, hogy soha nem voltak időponthoz kötve a főétkezések és a lefekvés. A felmérés eredménye azt mutatja, hogy ezek a diákok az év végi vizsgákon és az érettségin is rosszabbul teljesítenek. A késői fekvés és a kevés alvás miatt romlik a diákok teljesítménye – összefoglalónkat itt olvashatod.
Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.