Bár az MCC anyagilag látványosan megerősödött, a diákok létszámában már jóval visszafogottabb a növekedés

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) az elmúlt években hatalmas pénzügyi növekedést könyvelhetett el, azonban a tehetséggondozásba bevont diákok száma csak mérsékelten nőtt.

Miközben évente több tízmilliárdos bevétele van az MCC-nek, a diákprogramok résztvevőinek száma 2024-ben még csökkenést is mutatott - derült ki az MCC éves beszámolóiból, amellyel bővebben a HVG frissen megjelent hetilapjában foglalkoznak.

A Mathias Corvinus Collegium bevétele az elmúlt öt évben a 27-szeresére nőtt, ugyanakkor a diákprogramokban részt vevők száma csupán kicsit több mint kétszeresére emelkedett. Míg 2020-ban "még csak" 1,6 milliárd forintból gazdálkodtak, 2023-ra ez az összeg 50,7 milliárdra nőtt, majd 2024-ben 45,8 milliárd forintra csökkent.

Ugyanebben az időszakban a diákok létszáma a 2020-as induláshoz képest csak mérsékelt ütemben nőtt. A legnagyobb bővülés 2022 és 2023 között történt, amikor a program résztvevőinek száma 1639 fővel emelkedett.

2024-ben összesen 6819 diák vett részt az MCC programjaiban: közülük 510-en egyetemisták, 3809-en középiskolások, míg 2500-an általános iskolások voltak.

Jelentős állami támogatás, közeli üzleti kapcsolatok

Az MCC gazdasági növekedése nagyrészt az állami juttatásoknak köszönhető. Az intézmény az elmúlt években jelentős részvénycsomagokat, értékpapírokat és ingatlanokat kapott, amelyek működtetése 2024-ben több mint 45 milliárd forint bevételt hozott. Az intézmény vezető tisztviselői ugyanebben az évben 181 millió forintnyi személyi juttatásban részesültek.

A szervezet ingatlanfejlesztési projektjeinek kivitelezője több alkalommal Mészáros Lőrinc cége volt, míg értékpapírjait a Tiborcz István tulajdonában lévő Gránit Bank érdekeltségei kezelik.

Mészárosék cége nyerte az MCC pécsi központjának kivitelezését

Nemzetközi jelenlét és kapcsolatok

A hamarosan érkező "átláthatósági törvény" miatt kifejezetten érdekes, hogy az intézmény több külföldi szervezettől is kap támogatást. Például a Roger Scruton Legacy Foundation révén hat különböző MCC-program jött létre.

A teljes cikket a HVG hetilap legfrissebb számában tudjátok elolvasni.

 

Hozzászólások

Egy hónap alatt több mint ötszázzal nőtt a betöltetlen tanári állások száma, matektanárból a legnagyobb a hiány

Az iskolák már a szeptemberi tanévkezdésre készülnek, ezért jelentősen megnőtt a betöltetlen tanári állások száma: a Közszolgállás portálon már több mint 1200 hirdetés szerepel. A legtöbb intézmény matematikatanárt keres, de angol-, magyar-, testnevelés- és digitális kultúra szakos pedagógusokból is jelentős a hiány. A hirdetések alapján az is látszik, hogy sok iskola már nem ragaszkodik egy konkrét szakpárhoz, hanem a második szak tekintetében is rugalmasabb feltételeket szab a jelentkezőknek.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.