Így értékelnék a gimnáziumi tanárok teljesítményét

Megkapták az iskolák a Belügyminisztérium tervezetét a pedagógusok teljesítményértékelési rendszeréről. Mutatjuk, milyen szempontokat vennének figyelembe a gimnáziumi tanárok értékelésekor.

  • Eduline

A gimnáziumi pedagógusok munkájának értékelésekor többek között figyelembe vennék a diákok kompetenciamérési eredményeinek alakulását (összehasonlítva a korábbi eredményekkel, a diákok szociális hátterét, fejlesztési sajátosságait is figyelembevéve), a gyerekek jegyeit, az érettségi eredményeket, továbbtanulási arányokat, a megtartott órák számát, a túlórákat, helyettesítéseket, a felkészüléssel töltött órákat, az iskolán kívüli programok szervezését.

A pedagógiai és szakmai minőséget is figyelnék, például azt, mennyire építi be az adott tanár a digitális, élményalapú vagy éppen interaktív, korszerű módszereket az órákba. Szerepet kap az is, hogy az értékelési szempontrendszere világos, megismerhető, objektív, fejlesztő, támogató-e.

A Belügyminisztérium tájékoztatója hozzáteszi azt is, szempont lesz a szakmai eseményeken, belső megbeszéléseken, rendezvényeken való elvárt részvétel, a szakmai partnerekkel – például az iskolapszichológussal, a pedagógiai szakszolgálat munkatársaival – együttműködés, a kommunikációs stílus és viselkedés, a tehetséggondozásban és felzárkóztatásban vállalt feladatok, a szülőkkel kialakított kapcsolat.

Emellett a pedagógusok etikai kódexének betartása, az „intézmény jó hírének erősítése a személyes, írásos, online kommunikációban, viselkedésben” is szerepet kap majd az értékeléskor.

Hozzászólások

Magyarérettségi 2026: mire figyeljenek a diákok az utolsó napokban? – Magyartanár adott tanácsokat

Kevesebb, mint egy hét van hátra az idei érettségi kezdetéig. A végzős diákok hagyományosan idén is magyar nyelv és irodalom vizsgával indítják az érettségi időszakot május 4-én. Az utolsó napokban sokakban nő a feszültség, ezért Németh Nikolettel, a Százhalombattai Széchenyi István Technikum és Gimnázium magyartanárával beszélgettünk.

Kormánybiztos lesz Bódis Kriszta, a kultúráért felelős tárcát Tarr Zoltán, a tudományos területet pedig Tanács Zoltán irányíthatja

Magyar Péter kormánybiztosnak kérte fel Bódis Krisztát, aki a társadalompolitikai stratégia kialakításán dolgozhatna, Tarr Zoltán a kultúráért és társadalmi kapcsolatokért felelős minisztérium élére kerülhetne, míg Tanács Zoltán a Tudományos és Technológiai Minisztérium irányítását kaphatná meg.

@eduline.hu 100 százalékos érettségi? Nem lesz egyszerű, de a @studium_generale tanácsaival még ez is sikerülhet. #érettségi #érettségi2026 #fyp #szponzorálttartalom #raiffeisenbank ♬ eredeti hang - eduline.hu