Ma van a szolidaritás napja az oktatásban: az ország több pontján lesznek a nap folyamán megmozdulások

Egyre több helyen bukkan fel a "Veletek vagyunk!" felirat - a diákok országos ülősztrájkot és élőláncot, a tanárok és szülők szolidaritási akciókat, a szakképzésben dolgozók figyelmeztető sztrájkot tartanak. Ma van a szolidaritás napja - egy éve sztrájkoltak először a pedagógusok, itt követhetitek az eseményeket.

  • Eduline

Reggel több iskola előtt Budapesten és vidéken is akcióztak a diákok. A Szent István Gimnázium előtt a zebrán szerveztek rövid, figyelemfelhívó akciót a diákok reggel, az iskolában pedig ülősztrájkot tartanak.

Túry Gergely
Olvasói fotó

A ELTE Radnóti Miklós Gimnáziuma előtt a szülők helyeztek el egy üzenetet:

Túry Gergely

Karácsony Gergely főpolgármester is üzent a tanároknak és a diákoknak:

A Műegyetem E és H épülete közötti folyosón és a főépületen is a "Veletek vagyunk!" felirat állt reggel. A magyarországi felsőoktatási és mérnöktársadalom oktatói, kutatói, doktoranduszai és további munkatársai magánszemélyként állnak a közoktatás ügye mellé, a szolidaritási nyilatkozatot 73-an írták alá:

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) BTK PDSZ csoportjának tagjai pedig ma kockás ingben fejezik ki a szolidaritásukat a közoktatásban dolgozókkal:

Január 31-én a közoktatásban dolgozók mellett a szakképzésben dolgozók is sztrájkolnak - 8 és 10 között tartanak figyelmeztető sztrájkot.

Ma több akció is lesz az országban az oktatás ügye mellett kiállva - Budapesten lesz évértékelő, a diákok élőláncokat és országos ülősztrájkot tartanak majd, vidéken pedig az élőláncok mellett lesz fáklyás felvonulás is és autós blokád is.

Hozzászólások

Elsőként tette közzé a dolgozók bérsávjait a Corvinus: ennyit keresnek az oktatók és kutatók

A Corvinuson egy tanársegéd havi bruttó 600-900 ezer forintot, egy egyetemi tanár pedig akár 2,1 millió forintot is kereshet. A vezetői fizetések ennél is magasabbak: a rektor alapbére jelenleg közel 5,8 millió forint. Az intézmény szerint a cél az átláthatóbb bérezés és a bértranszparencia erősítése, miközben a lépéssel a hazai felsőoktatásban is úttörő szerepet vállalnak.

Nulla pontot ér a jeles középiskolai bizonyítvány – egy technikumban végzett diáklány 26 pontot veszít a felvételin egy szabály miatt

Hiába volt majdnem kitűnő tanuló a középiskolában, hiába tett utólag két sikeres emelt szintű érettségit, egy technikumban végzett diáklány középiskolai tanulmányi eredményeit nem veszi figyelembe a felvételi rendszer a pontszámításkor. A probléma nemcsak nála jelentkezik, hanem több olyan szakképzésben tanuló diáknál, akik másik szakterületen tanulnának tovább egyetemen.

Heti 20 órában maximalizálná a kötelező óraszámot a Pedagógusok Szakszervezete a szakképzésben

A szakképzésben dolgozók közalkalmazotti jogállásának visszaállítását, a tanítási évre vetített munkaidőkeret megszüntetését és átláthatóbb bérrendszer kialakítását is sürgeti a Pedagógusok Szakszervezetének szakképzési és felnőttképzési tagozata. A szervezet egy 24 pontból álló javaslatcsomagban foglalta össze azokat a problémákat, amelyek szerintük azonnali intézkedést igényelnek a szakképzésben.

A PSZ szerint a NOKS-dolgozóknak beígért 25 százalékos béremelés kompromisszumos megoldás, de jó első lépés

A nevelést, oktatást közvetlenül segítő dolgozók közül sokak nettó fizetése még mindig „kettessel kezdődik” – mondta Tóth Tünde, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke a szervezet tanévzáró sajtótájékoztatóján. A PSZ elfogadná, hogy július 1-jétől megvalósuljon a korábban ígért 25 százalékos béremelés, de szerintük ez csak szükséges, nem elégséges lépés lenne.

Nemcsak a pedagógusok sztrájkjogát, hanem az iskolák autonómiáját is visszaállítaná a kormány – társadalmi egyeztetésen az új törvényjavaslat

A benyújtott törvényjavaslat célja a tankerületi fenntartású intézmények szakmai önállóságának növelése, az igazgatók jogköreinek bővítése, illetve a pedagógusok és más köznevelésben dolgozók kollektív jogainak helyreállítása. A javaslatok több olyan szabályt is módosítanának vagy hatályon kívül helyeznének, amelyeket a szakmai szervezetek évek óta napirenden tartanak.