"Nem félünk!" – újabb diáktüntetés jön, így mutatják meg, mit gondolnak a tanáraik fenyegetéséről

Újabb tüntetést szervez a Diákok a tanárokért csoport, amely szerint a társadalom rég nem látott szolidaritást mutatott múlt szerdán, amikor országszerte több száz iskolában sztrájkoltak vagy kezdtek polgári engedetlenségbe pedagógusok. „A hatalom erre további megfélemlítéssel reagált” – írják.

  • Szabó Fruzsina

„Amikor a hatalom megfélemlít, akkor már a hatalom fél” – olvasható a pénteki tüntetés Facebook-oldalán. A Diákok a tanárokért csoport szerint múlt szerdán rengetegen álltak ki az oktatás és a tanárok mellett, ám „a hatalom erre további megfélemlítéssel reagált, a napokban számos tanár kapott a tankerülettől fenyegető leveleket, további félelemkeltésre és elbocsátásokra számíthatunk. Október 14-én tanáraink ismét sztrájkolnak, példás kitartást és bátorságot mutatva. Álljunk ki mi is kitartóan, gyertek ki újra!” – írják.

A középiskolásokból álló csoport hozzáteszi: meg kell mutatni, mit gondolnak a fenyegető levelekről és a "mögéjük bújó nagyokról! Kiállunk magunkért, egymásért, a jövőért, mert nem félünk!” – szól a felhívás.

Október 14-én ezért újabb demonstrációt szerveznek. A tüntetés fél ötkor kezdődik a Hősök terén, onnan vonulnak át az Andrássy úton és a József Attila utcán át a Belügyminisztériumhoz, ahol – olvasható a programban – rövid performansz lesz, és beszédek is elhangoznak.

Újra sztrákolnak

Aznap egyébként újabb sztrájkot szerveznek az iskolákban és az óvodákban. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Tanítanék Mozgalom is arra kéri az oktatásban dolgozókat, hogy október 14-én ne dolgozzanak.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) néhány napja hirdetett országos sztrájkot október 14-re. Felhívásukban azt írták, ez a dátum fontos: október 14-én lesz egy éve, hogy a két nagy pedagógus-szakszervezet megfogalmazta sztrájkköveteléseiket.

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.