Több középiskolát is összeköltöztetnek októbertől Debrecenben, a diákok egy része délután jár majd órákra

Legalább hat technikumot összevonnak október 1-jétől Debrecenben az elszálló rezsiköltségek miatt: a fűtési szezon idején két középiskola osztozik majd egy épületen, a diákok pedig délelőttös és délutános "turnusban" járnak majd be az órákra.

  • Szabó Fruzsina

A Debreciner írt először arról, hogy a magas rezsiköltségek miatt a Bethlen Gábor Közgazdasági Technikumot összevonják a Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikummal. Az átszervezést az intézmények fenntartója, a Debreceni Szakképzési Centrum várhatóan „két műszakos” rendszerrel oldja meg, vagyis délelőttönként az egyik, délutánonként a másik iskola diákjai járnak majd órára, amelyeket 35 percesre rövidítenek le. A kényszerű társbérlet októbertől egészen márciusig tartana, vagyis gyakorlatilag az egész fűtésszezonban.

Nem csak két iskolát érint az összevonás

Az Eduline-nak azonban több olvasó azt jelezte, hogy az átszervezés nem csak ezt a két technikumot érinti, más középiskolákat is összevonnak pár hónapra. Többen azt írták, hogy a Beregszászi Pál Technikum a Kreatív Technikummal költözik majd össze, a Baross Gábor Technikum és Szakképző Iskola az Irinyi János Technikummal, míg a vegyipari technikumba járó diákok szüleinek szerda délután tartottak tájékoztatót a várható lépésekről.

A szülők körében komoly felháborodást váltott ki a lépés, a diákok ugyanis egyik héten délelőttösök, másik héten délutánosok lesznek, ami azt jelenti, hogy különórákra, nyelvtanfolyamra, zeneiskolába és edzésekre csak kéthetente tudnak majd elmenni – amikor éppen délelőtt járhatnak iskolába.

A kormány döntése alapján a középiskolákat egyébként legalább 18 fokra fel kell fűteni, ám a szakképzési centrumok várhatóan más takarékossági megoldásokkal is előállnak, az egyik győri hírportál például azt írja, hogy az iskolák összevonása ott is szóba került, és a kollégiumokból hétvégére minden diáknak haza kell mennie.

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.