Pénzért adtak jobb jegyet az érettségizőknek: két év börtönt kaptak

Több mint két év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek két kolozsvári iskolaigazgatót korrupció miatt Romániában.

  • Eduline
A két pedagógus tavaly nyáron Kolozsváron tagjai voltak az érettségi vizsgáztató bizottságoknak. A megmérettetésen különböző pénzösszegekért cserében megígérték a diákoknak, hogy sikeresen fognak vizsgázni, függetlenül attól, hogy mekkora a tudásuk.

Az egyik iskolaigazgatót két évre és nyolc hónapra, a másikat két év és három hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte alapfokon a Kolozs megyei törvényszék.

Az ügyészek szerint a két iskolaigazgató kicserélte a diákok által megírt dolgozatot, és egy másikkal helyettesítette, amelyen előre ki voltak már dolgozva a tételek. Az ügyészek szerint az egyik igazgató mintegy tízezer eurót gyűjtött össze több vizsga alkalmából a diákoktól és szüleiktől.

Romániában az elmúlt években rendszerint korrupciós botrányok és szabálytalanságok közepette zajlott az érettségi vizsga, ezért a hatóságok különös figyelemmel követték a tavaly nyári vizsgát, amikor a most elítélt személyek lebuktak.

MTI
Hozzászólások

Lannert Judit: „Attól, hogy 18 évre emeljük a tankötelezettséget, még nem biztos, hogy lesz végzettsége a gyereknek”

Radics Béla többek között arról kérdezte Lannert Judit leendő oktatási minisztert a meghallgatásán, mi lesz a hároméves szakképzéssel, ha 18 évre emeli a Tisza a tankötelezettséget. Egy 2022-es kutatás szerint azonban a tankötelezettség 16 évre csökkentésével többek között a diákok esélye a lemorzsolódásra 70 százalékkal emelkedett.