Segíthet a tanulásban a kék fény

Segít a tanulásban és a koncentrálásban a világoskék fény - állítják holland tudósok. Egy ennek megfelelően megvilágított osztályban a tanulók a koncentrációs tesztekben 8,7 százalékkal jobb eredményeket értek el, mint három, normál teremben dolgozó kontrollcsoport - jelentették ki a Twente Egyetem tudósai szerdán.

  • Eduline

Az egy hónapig tartó kék fénnyel való megvilágítást követően pedig a Winterle nevű holland falu általános iskolájának tesztosztálya a koncentrációs képességeket vizsgáló feladatokban már 13,7 százalékkal jobb eredményeket ért el, mint a többiek. Peter Sleegers, a tanulmány vezető kutatója szerint további vizsgálatokra van szükség, amelyek segítségével kiderülhet, hogy a színek és a teremvilágítás intenzitásának segítségével hogyan befolyásolható pozitívan a hangulat és a tanulási motiváció.

A tesztosztályban Tamara Voorjans tanárnő a diákokkal közösen dönthette el, hogy a termet semleges fehér, az energiára és a koncentrációra ható kék vagy nyugtató hatású sárga fénnyel világítsák-e meg. A kék színt többnyire reggelente "ébresztőnek", dolgozatok írásakor, valamint egyéb, több koncentrációt igénylő feladatok megoldásakor részesítették előnyben.

A winterlei iskola a jövőben szeretné mindegyik osztálytermét olyan világítórendszerrel felszerelni, amelynek segítségével a fény színét is kiválaszthatják.

mti

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Minisztérium a csömöri iskolaigazgató kinevezéséről: Lannert Judit nem gondolta meg magát, a tankerület kommunikált félre

Az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium szerint Lannert Judit nem változtatta meg a csömöri iskola igazgatójának kinevezéséről szóló korábbi döntését. A tárca lapunknak azt írta, egyetlen miniszteri döntés született Bátovszky János megbízásáról, a félreértést pedig a Dunakeszi Tankerületi Központ hibás kommunikációja okozta. A minisztérium azt is elárulta, miért hosszabbították meg egy évvel az igazgató megbízását.