Középiskolások versenyeztek Az ember tragédiájával

Egy napra a diákok vették birtokukba a szolnoki Szigligeti Színházat a teátrum által útjára indított kezdeményezés, az Ádámok és Évák Ünnepe alkalmából. A város középiskolásaiból alakult csapatok a nagyszínpadon hétfőn késő éjszakába nyúló vetélkedőn Madách Imre klasszikus alkotását, Az ember tragédiáját elevenítették meg.

  • Eduline

Az irodalomtanárok által toborzott alkalmi társulatok egymást váltva mutatták be Az ember tragédiáját, úgy, hogy sorsolásos alapon egy-egy színt kellett megjeleníteniük. A felkészülés során a részt vevő 250 tanulóra várt minden feladat megoldása, köztük a kellékek és jelmezek megtervezése, elkészítése. A színház igény szerint minden csoportnak biztosított egy segítőt, aki korrepetitorként tanácsokat adott a produkciók kivitelezéséhez.

A zsűri a vetélkedőn alapvetően a színeket bemutató csapatok produkcióját értékelte, de díjazták az egyéni teljesítményeket is. A "színek" versenyében a Rómát színpadra állító Tiszaparti Gimnázium és Humán Szakközépiskola fiataljai győztek, a legjobb Ádámnak a diákok közül Klement Szabolcsot, Évának Farkas Nórát, míg Lucifernek Varga Zsófiát választották. A legjobb epizódszereplő - Heléna alakításáért - Fekete Réka lett.

A kezdeményezés sikerét jelzi, hogy az iskolai csapatok mellett egy baráti közösség és egy fogyatékos fiatalokkal foglalkozó speciális intézmény is képviseltette magát a vetélkedőn; utóbbi különdíjban részesült a mű első színének megformálásáért.

Kiss József művészeti igazgató elmondta: a versengést hagyományteremtő és pedagógiai szándékkal tavaly ősszel hirdette meg a színház Jókai Anna Kossuth-díjas író, Szalay Ferenc polgármester és Balázs Péter színházigazgató védnökségével. Célként azt fogalmazták meg, hogy az ifjak "testközeli" kapcsolatba kerüljenek a magyar színi kultúra kiemelkedő alkotásaival, mert a kezdeményezést a mostani rendezvény után más művekkel folytatni szeretnék.

mti

 

Hozzászólások

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

PDSZ a tanárok „feketelistázásáról”: előrelépés a törvénytervezet, de a tankerületek meghatározó szerepe lényegében megmaradt

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint önmagában nem jelent megoldást, hogy a minisztérium a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek összegyűjtésére. A szakszervezet úgy véli, a probléma rendszerszintű, ezért nem egyedi esetek kivizsgálására, hanem a döntési mechanizmus átalakítására lenne szükség.

Hogyan tudsz belépni a Neptunra, ha most vettek fel egyetemre?

Számtalan mém és legenda kering a Neptunról, ami mégiscsak az egyetemisták legfontosabb felülete. A platform sok hallgató örömére 2025-ben megújult, és jóval átláthatóbb, mint a látszólag 2008-ból ránk maradt elődje. Mutatjuk, hogyan tudsz belépni, és mire tudod használni!