Átadták a Rácz Tanár Úr Életműdíjakat

"Ha távolabbra láttam másoknál, azt azért tehettem, mert óriások vállán álltam" - Newton ezen, a tanárait méltató szavainak fényében adták át immár nyolcadik alkalommal a Rátz Tanár Úr Életműdíjakat november 18-án, a Magyar Tudományos Akadémián (MTA). Nyolcan vehették át az elismerést a természettudományos oktatás területén elért eredményeikért, köztük a százéves fizikatanár, Kugler Sándorné is.

  • Edupress
A díj három alapítója közül Bojár Gábor, a Graphisoft elnöke a jelenlegi gazdasági krízisre is kitért a matematika tudományterületét érintő díjak kiosztása előtt: "a Graphisoft is a tehetségekből él. Egy ilyen válságban pedig, mikor vagyonok olvadnak el a piacon, mindig akadnak vállalkozások, amelyek kedvezően kerülnek ki a hasonló körülmények közül. Egy ilyen helyzetben az oktatás az a terület, amelybe érdemes belefektetni."

Edupress
A díjazottak és a felszólalók is egyetértettek abban, hogy a tudás házának több téglája: a tudományok iránti érdeklődés felkeltése, a tanulásban rejlő élményszerzés megteremtése, a tanár és diák viszonyában a partnerkapcsolat megteremtése elengedhetetlen a természettudományok oktatásában és a körülöttünk lévő világ megértésében. Fontos az is, hogy a tehetségeket felismerjék, felkarolják a közoktatásban, így pedig minél több, a természettudomány területén tevékenykedő szakembert nyújtsanak a tudós- és mérnökhiánnyal küszködő piac számára. A tehetség kibontakoztatásában játszanak jelentős szerepet a tanárok is, jó oktatókból azonban egyre kevesebb található - foglalta össze a díj jelentőségét dr. Kroó Norbert, az MTA alelnöke.

Az ország iskoláiból 127 pályázatot küldtek be a Rácz Tanár Úr Életműdíjra, az ajánlások 69 százaléka pedig vidéki intézményekből érkezett. Évről-évre két-két matematika, fizika, kémia és biológia tanár részesül az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter által létrehozott

Alapítvány a Természettudományos Oktatásért elismerésében.Idén a matematika területén dr. Kálmán Attila és dr. Surányi László, a kémiatanárok közül Kromek Sándor, valamint dr. Orosz Ernőné, a fizika tudományágában a már említett Kugler Sándorné, illetve Vastagh György, a biológia területén pedig Stollmayer Ákosné és Andrássy Péter vehette át a díjat, melyet egyenként egy rövid bemutatkozó film levetítése előzött meg.

(www.edupress.hu)
Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.