Választható lenne az érettségin a matematika?

Egy természettudományos tárgyat szerepeltetnének az érettségin a szakemberek, melyek között a matematika is választható kurzus lenne, miközben az MTA a matek mellett tenne kötelezővé még egy reáltárgyat a maturálók számára. Daróczi Dávid sajtótájékoztatón leszögezte, az oktatási tárca nem kívánja megszüntetni a matematikát érettségi tantárgyként.

  • Edupress
A természettudományos képzések iránti érdeklődés visszaesését jelzi, hogy a tavalyi adatokhoz képest negyedével kevesebb hallgató kezdi meg tanulmányait ilyen szakokon. A Magyar Nemzet értesülései szerint a szakemberek egy része támogatja, hogy a diákok a matek, a fizika, a kémia, illetve a biológia közül választhassanak az érettségin, Fésüs László, a Debreceni Egyetem rektora szerint azonban valamennyi természettudományos tárgyat egyenrangúként kell kezelni ahhoz, hogy a tendencia megváltozzon. A debreceni rektor azt javasolja, az érettségi vizsgán két természettudományos tárgyból tegyenek tudásukról tanúbizonyságot a fiatalok.

A kezdeményezés emelt óraszámban történő oktatást jelentene a középiskolák utolsó évfolyamain.Pálinkás József, az MTA elnöke kötelező érettségi tárgyként tartaná meg a matematikát, amely mellett egy további természettudományi tárgyból is vizsgát kellene tenni. Az elképzelést az Országgyűlés Oktatási és tudományos bizottsága is támogatta tavasszal, Hiller István oktatási miniszter pedig az egyeztetések és a változások kidolgozás után 2013-ban szeretné bevezetni az új rendszert.

(www.edupress.hu)
Hozzászólások

„A naplemente és a csillagos égbolt is lefordítható a fizika nyelvére” – így szeretteti meg diákjaival a természettudományokat a fizika-kémia-biológia tanár

Piros pontokkal, újraírható dolgozatokkal és jól időzített dicséretekkel igyekszik megszerettetni a természettudományokat diákjaival Galyó Tünde. A biológia-kémia szakos pedagógust néhány éve váratlanul kérték fel fizikatanárnak, ő pedig a feladatot nemcsak elvállalta, hanem munka mellett fizikatanári diplomát is szerzett. Szerinte a fizikát, a kémiát és a biológiát nem bemagolni kell, hanem felfedezni – és ehhez sokszor előbb a diákok önbizalmát kell felépíteni, mint a tantárgyi tudását.

Rubovszky Rita: „A végén egészen biztosan nem kapnak több pénzt az egyházi iskolák”

Nem az állami és egyházi iskolák szembeállítása, hanem az oktatási rendszer valódi problémáinak kezelése kell, hogy meghatározza a következő évek oktatáspolitikáját – erről beszélt Rubovszky Rita, aki szerint a társadalmi leszakadás, a gyerekek megváltozott igényei, a pedagógusok túlterheltsége és a finanszírozási rendszer finomhangolása fontosabb kérdések, mint az ideológiai viták.

„Nem válhatnak bűnbakká az SNI-s és BTMN-es gyerekek” – utcára vonulnak az integrált oktatás feltételeiért az érintett szülők

Június 19-én, pénteken országos demonstrációt tartanak Budapesten az integrált oktatás feltételeinek biztosításáért. A szervezők szerint a magyar közoktatás jelenleg nem képes megfelelő támogatást nyújtani sem a sajátos nevelési igényű (SNI), sem a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézséggel (BTMN) élő gyerekeknek, miközben a problémák következményeit a diákok, a szülők és a pedagógusok viselik.

Többször ütötte gyomorszájon diákját az esztergomi ferences iskola prefektusa, a szülők szerint rendszeresek a megalázó büntetések az intézményben

Saját bevallása szerint is elvesztette az önuralmát az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium egyik prefektusa, amikor egy diák fegyelmezése közben a zuhanyzóba vonszolta a fiút, majd többször gyomorszájon ütötte. A Telex cikke az eset nyomán arról is írt, hogy az intézményben a pedagógiai eszköztár része a megalázó büntetés.