Látványos flashmobbal és "egészségügyi sétával" tiltakoznak a diákok

Három egyetemvárosban tartanak tiltakozásokat a jövő héten a kormány felsőoktatási intézkedései ellen: Pécsen hallgatók és középiskolások együtt szerveznek fórumot és tüntetést, Szegeden látványos flashmobbal készülnek a diákok, Debrecenben pedig az egyetemtől a főtérig vonulnak a hallgatók. Budapesten is egymást érik a megmozdulások.

  • Eduline
Tiltakozás Pécsen. Jövő héten újra fórumot tartanak a diákok
MTI / Kálmándy Ferenc

„Mik a céljaink? Mit akarunk elérni? Hogyan tesszük? Milyen alternatíváink vannak, ha kint az utcán nem reagálnak? Hogyan tudunk hosszútávon változást elérni?” – ezekre a kérdésekre szeretnének választ kapni azok a hallgatók és középiskolások, akik keddre szerveznek fórumot és tüntetést a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarának aulájába. Facebook-oldalukon további részleteket nem közölnek.

A szegedi diákok látványos flashmobot szerveznek. A „Ne legyünk lufifejűek” elnevezésű esemény Facebook-oldala szerint a tiltakozók jövő hét szerdán, délután 3 órakor találkoznak a József Attila Tanulmányi és Információs Központ bejárata előtt, ahonnan a Dóm tér, a Tisza Lajos körút és a Kossuth Lajos sugárút érintésével a megyeházához vonulnak. „Lufikkal érdemes érkezni, hogy legyen mit kidurrantani. Mutassuk meg ezzel is: nem leszünk üresfejűek” – írják.

A debreceni hallgatók és középiskolások kedden vonulnak utcára: a menet az egyetem főépületétől indul este fél hétkor, ahonnan az Egyetem sugárúton át a Kossuth térig sétálnak az úttesten, rendőri biztosítással. 

Jövő heti tüntetések (az ikonokra kattintva láthatjátok a helyszínt és az időpontot)

View Középiskolások és egyetemisták tiltakozása in a larger map

A budapesti megmozdulások

Hétfő délutánra a Humán Platform szervez tüntetést az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épülete elé - a demonstráció délután ötkor kezdődik, részt vesz rajta a Hallgatói Hálózat, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, az Oktatói Hálózat és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is. "Az állampolgári alapszükségletek ellátása 2012 decemberére Magyarországon végveszélybe került. Hazánkban ma széles tömegek élnek alapvető bizonytalanságban: nem tudják, milyen iskolákba járhatnak majd gyermekeik, és hogy lesznek-e ott megbecsült tanárok, akik használható tudást adhatnak át nekik" - írják a szervezők az esemény Facebook-oldalán.

Szerdán a Margit hídról fognak rózsákat dobni a Dunába a kormány felsőoktatási intézkedései ellen tiltakozó diákok. A "Télirózsás forradalom" elnevezésű esemény Facebook-oldalán eddig 2500-an jelezték, hogy részt vesznek a demonstráción, amelyhez eddig huszonnyolc középiskola csatlakozott.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szintén szerdán tiltakozik a keretszámvágás: a kormányüléssel egy időben, 9 órától kezdenek ülősztrájkba a parlament főbejáratával szemben.

Hozzászólások

Gáspár mindössze 15 éves, mégis a világ egyik legrangosabb AI-konferenciáján mutathatja be saját kutatását

Még csak most ballagott el az általános iskolából, de már tudományos kutatóként készül a mesterséges intelligencia egyik legfontosabb nemzetközi konferenciájára. A 15 éves kecskeméti Tóth-Pócs Gáspár saját, önállóan készített tanulmányát fogják bemutatni az AGI 2026 konferencián San Franciscóban, ahol a világ vezető AI-kutatói is előadnak.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Havi legalább félmilliós fizetésért nyílt pályázaton keresi a minisztérium azokat a vezetőket, akik levezénylik a kekvák megszüntetését

Felsőfokú végzettséget és többéves szakmai tapasztalatot vár el az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium azon a nyílt pályázaton, amelyet a modellváltó egyetemeket fenntartó alapítványok új kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagjainak kiválasztására írt ki. A kiválasztott szakemberek egyik legfontosabb feladata lesz, hogy közreműködjenek az alapítványok megszüntetésében és az egyetemek új fenntartói struktúrára való átállásában.