Hogyan puskáznak az egyetemisták? A legnépszerűbb high-tech módszerek
Az sms volt az első technológiai vívmány, amelyet a diákok puskázásra is használtak a vizsgákon. Mára ugyanúgy eljárt az idő sms-es csalás, mint a hagyományos puskák felett: a trükkös tanulók már iPoddal, palmtoppal és digitális kamerákkal játsszák ki a tanárokat.
Eduline
Egyes felmérések szerint az egyetemi hallgatók 50 százaléka csalt már vizsgán – írja a Tech Noise blog. Ez az arány a jövőben növekedhet, hiszen a technológia fejlődésével a lebukás esélye egyre csökken. Nemcsak apró méretük jelenti a high-tech puskák vonzerejét: hatalmas memóriájuknak köszönhetően egy-egy tantárgy egész anyaga elfér a vizsgázó zsebében. A high-tech puskák őse az sms, valaha minden addigi - papírfecnis, leskelődős és tankönyves - módszernél népszerűbbé vált, mára azonban kétségtelenül elavult: az üzenet megírása túl sok időt vesz igénybe, és nehéz úgy csinálni, hogy a tanár ne vegye észre. Ez a nehézség nem áll fenn a mobilba épített digitális kamerák esetében. Ma már szinte az összes telefonnal lehet videót vagy képet rögzíteni, és elküldeni a felvételt. A puskázásnak ezt a módját egyre több iskola úgy akadályozza meg, hogy egyszerűen nem engedik, hogy a tanulók elővegyék a vizsgán a mobiljukat.Dél-Koreában detektorral ellenőrzik a felvételiző diákokat, hogy ne vihessék be magukkal telefonjukat a tesztírásra. Japánban is hasonló szabályozást helyeztek kilátásba, miután valaki a márciusi felvételik több kérdését nyilvánosságra hozta mobilja segítségével – még a vizsga vége előtt. A csalás miatt kirobbant botrányról itt olvashatsz bővebben.Szintén népszerű módszer MP3 lejátszón visszahallgatni a vizsgát megelőzően rögzített hangfelvételeket. Ugyanilyen módon használhatók az iPodok is, de a soundbug nevű szerkezettel a hangzó anyagot több vizsgázó is hallgathatja egyszerre: az eszköz, amelyet csak rögzíteni kell a padon, az asztallap rezonanciája segítségével többekhez is eljuttatja a hangot. Persze ez a trükk csak a hátsó padsorokban működik.A programozható számológépek szövegek, képletek és képek tárolására is alkalmasak, a palmtopok szintén a segédeszközök élvonalába tartoznak – pláne akkor, ha van wifi az iskolában.A vezeték nélküli fülhallgatók újabb verziói is olyan aprók, hogy szinte lehetetlen, hogy a tanárok kiszúrják őket. Ha a diák még egy apró mikrofont is elrejt a ruhája alatt, a vizsgán bármikor feltűnés nélkül telefonálhat.A Central University of California vizsgáin tiltják a rágózást és az evést, hogy a szájmozgásból ki lehessen szűrni, ha valaki egy telefonba vagy mikrofonba mondja a kérdéseket. A legszigorúbb tesztközpontot működtető egyetem vizsgaszabályzatáról itt olvashatsz bővebben. A láthatatlan tintával író tollat is mintha direkt vizsgacsalásra találták volna fel. A toll ugyanis nem hagy szabad szemmel látható nyomot a papíron: a feliratot csak a toll végébe szerelt UV lámpa fényénél lehet elolvasni. A trükkös írószerszám ráadásul kevesebb mint két dollárba kerül. eduline
Mintegy 150-180 ponttal csökkentek a ponthatárok több nappali tagozatos, állami ösztöndíjas alap-és osztatlan képzésen a 2026-os felvételin. Mutatjuk a tíz szakot, ahol legjobban estek vissza idén a pontok.
Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint önmagában nem jelent megoldást, hogy a minisztérium a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek összegyűjtésére. A szakszervezet úgy véli, a probléma rendszerszintű, ezért nem egyedi esetek kivizsgálására, hanem a döntési mechanizmus átalakítására lenne szükség.
A gyógypedagógus-hiány jóval nagyobb lehet annál, mint amit az álláshirdetések alapján érzékelni lehet – erről beszélt Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. A szervezet szerint miközben az ellátásra szoruló gyermekek száma az elmúlt másfél évtizedben megduplázódott, a szakemberhiány továbbra is súlyos problémát jelent.
Nem mindenki számára ért véget a felvételi a ponthatárhirdetéssel. Akik most lemaradtak a kiszemelt egyetemről, vagy eddig nem adtak be jelentkezést, hamarosan újra próbálkozhatnak: már megvan, mikor indul az idei pótfelvételi.
Számtalan mém és legenda kering a Neptunról, ami mégiscsak az egyetemisták legfontosabb felülete. A platform sok hallgató örömére 2025-ben megújult, és jóval átláthatóbb, mint a látszólag 2008-ból ránk maradt elődje. Mutatjuk, hogyan tudsz belépni, és mire tudod használni!