DK: a kormány vásárolja fel az érettségizőktől az alaptörvényt

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a kormánynak garantált áron fel kellene vásárolnia az érettségizettektől azokat...

  • Eduline
Díszkiadások az egyik nagy aukciós portálon

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a kormánynak garantált áron fel kellene vásárolnia az érettségizettektől azokat az alaptörvényeket, amelyeket az idén nekik ajándékozott.

Ahogy arról az eduline kedden beszámolt, több tucat díszkiadás került fel az aukciós oldalakra, miután a kormány minden érettségizőnek küldött egy példányt.

"Némi iróniával azt mondhatjuk, mára a kormány is belátta, hogy a felsőoktatásban most bevezetett képtelen mértékű tandíjat valamilyen ösztöndíj jellegű juttatással kompenzálnia kell" - fogalmazott az ellenzéki párt, amely szerint ha a fiatalok csakugyan megkapják az alkotmányért azt az ötezer forintot, amennyiért hirdetik, "az tulajdonképpen ilyen szerény kompenzációnak is tekinthető". A DK ezért azt javasolja a kormánynak, garantált áron vásárolja fel az érettségizőktől a nekik ajándékozott alaptörvényeket.

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.