A nap kérdése: kaptok többletpontot a felvételin, ha elváltak a szüleitek?

Automatikusan jár többletpont a 2015-ös felvételin, ha valakinek elváltak a szülei? Mire vonatkozik a hátrányos helyzet? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.

  • Eduline
Shutterstock

Most érettségizem, és szeretnék jelentkezni egyetemre. Elvált szülők gyereke vagyok, automatikusan kapok többletpontot?

A 2015-ös felvételin 40 többletpont jár fogyatékosságért, gyermekgondozásért és hátrányos helyzetért. A többletpontot akkor kaphatjátok meg, ha még nem töltöttétek be a huszonötödik életéveteket, és a választott szakon nem gyakorlati vizsgán alapján számítják ki a felvételi pontszámot.

Az, hogy elváltak a szüleitek, nem minősül hátrányos helyzetnek. Ennek a feltétele az, hogy a jelentkező rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre legyen jogosult, és a következők egyike fennálljon: a felvételizőt együtt nevelő szülők, az őt egyedül nevelő szülő vagy a családbefogadó gyám a kedvezmény igénylésekor legfeljebb alapfokú végzettséggel rendelkezik; a jelentkezőt nevelő bármelyik szülő, illetve a gyám a kedvezmény igénylésekor aktív korúak ellátására jogosult, vagy az azt megelőző 16 hónapon belül legalább 12 hónapig álláskeresőként volt nyilvántartva; a felvételiző szegregátumban nyilvánított lakókörnyezetben, félkomfortos, komfort nélküli vagy szükséglakásban, illetve olyan lakáskörülmények között élt, ahol korlátozottan biztosítottak az egészséges fejlődéséhez szükséges feltételek.

Halmozottan hátrányos helyzetűnek minősül az, akinél a fenti körülmények közül legalább kettő fennáll, akit nevelésbe vettek, illetve az, aki utógondozói ellátásban részesül és tanulói vagy hallgatói jogviszonya van.

A hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetnek 2014. december 23. és 2015. június 30. közötti valamely időtartamban kell fennállnia. A jogosultságot dokumentumokkal - a gyámhatóság igazolásával, illetve határozatával - kell igazolnotok, amelyet legkésőbb a dokumentumpótlás határidejéig, vagyis július 8-ig fel kell töltenetek az e-felvételi rendszerébe, vagy el kell küldenetek postán. Ha az igazolás már a jelentkezési határidő - február 15. - előtt rendelkezésetekre áll, addig kell feltöltenetek. Az alap- és osztatlan szakos pontszámítási szabályokról szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok, a 2015-ös felvételivel kapcsolatos legfrissebb cikkeinket pedig itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.