Őszi érettségi 2024: hogyan lehet fellebbezni?

Október 25-én véget értek a 2024-es őszi érettségi írásbeli vizsgái. Novemberben először az emelt szintű szóbelikkel folytatódni a szezon.

A szabályzat szerint a szóbeli érettségi vizsgák kezdete előtt az írásbeli vizsgaeredményeket nyilvánosságra kell hozni. A megtekintés időpontját minden intézmény maga határozza meg, az viszont egységesen szabályozott, hogy a megtekintésre az iskola képviselőjének jelenlétében kerülhet csak sor, az igazgató által meghatározott helyen és időben van.

Mi történik, ha hibát találtok a javításban?

A megtekintést követően legkésőbb a következő munkanap végéig, 16 óráig adhatjátok le az észrevételeteket. Ennek nincs formai követelménye, viszont ezzel csak akkor élhettek, ha a javítási, értékelési útmutatóban foglaltaktól eltérő javítást vagy esetleg elszámolást, számszaki hibát találtok az írásbeli érettségiben.

Az észrevétel benyújtását követően az igazgató egy másik szaktanárral közösen felülvizsgálja a javítási, értékelési útmutató alapján az érintett feladatot.

Fontos tudnotok, hogy az elbírálás nem csak pozitív végkimenetelű lehet. Az eredetileg megállapított pontszámtól pozitív és negatív irányba is el lehet térni.

Abban az esetben, ha a felülvizsgálat után valamit még mindig nem találtok rendben, az érettségi eredményt kihirdető öt napon belül jogszabálysértésre hivatkozva fellebbezhettek.

Fellebbezés

„A fellebbezésnek nincs formai követelménye, géppel vagy kézzel írt papíron is be lehet nyújtani, megfelelő indoklással ellátva” - írja az Oktatási Hivatal.

A fellebbezés illetékmentes, amit az érettségi jelentkezést fogadó intézmény igazgatójának kell benyújtani, de a területileg illetékes vármegyei, fővárosi kormányhivatalnak kell címezni. A fellebbezést három munkanapon belül kell bírálnia az illetékeseknek.

Ha még nem múltatok el 18 évesek, akkor a fellebbezést csak a szülő, illetve a gondviselő nyújthatja be.

 

Hozzászólások

A garantált bérminimum szintjére emelnék a doktoranduszok ösztöndíját – nyílt levelet írtak a kormánynak a PhD-hallgatók

A mindenkori garantált bérminimum szintjére emelnék a doktoranduszi ösztöndíjat egy újonnan alakult, alulról szerveződő doktoranduszcsoport tagjai. Nyílt levelükben azt követelik, hogy a jelenleg havi 140 ezer forintos alapösztöndíj helyett minden PhD-hallgató legalább havi bruttó 373 200 forint támogatást kapjon.

Lovász László: „Attól félek, hogy a gyerekek életét tönkreteszi, hogy folyamatosan felvételire készülnek”

A magyar oktatás egyik legnagyobb problémájának azt tartja Lovász László matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke, hogy a gyerekeknek egyre korábban kell versenybe szállniuk a jobb iskolákért. Szerinte a jelenlegi rendszer túl nagy nyomást helyez a diákokra, miközben a legtöbb tehetség ilyen fiatal korban még nem mérhető fel.

A gyerek nem vezethet autót – Hogyan válik a szabadság valódi felelősséggé az iskolában?

A magyar közélet egyik visszatérő problémája, hogy a vitákban hajlamosak vagyunk a másik oldalt nem egyszerűen ellenfélnek, hanem ellenségnek tekinteni. Ez a gondolkodásmód lassan átitatja az oktatásról, a közéletről és a közintézményekről szóló beszélgetéseket is. Pedig a demokrácia lényege éppen az, hogy az egyet nem értés nem zárja ki az együttműködést. A magyar társadalom polgárosodása történelmi léptékben még mindig folyamatban van. A szabadság, az autonómia és a felelősség viszonya sokszor nem stabil kulturális tapasztalat, hanem tanulási folyamat. Ez az oktatásban különösen jól látszik.