Megvannak a 2024-es pontszámítási szabályok: már megnézhetitek, mire adnak majd pluszpontokat az egyetemek és főiskolák

Megjelent a 2023-as felvételi tájékoztató, amelyben már a 2024-es pontszámítási szabályokat is megtalálhatjátok.

  • Eduline

2024-től teljesen átalakul a felvételi pontszámítás rendszere - az egyetemek és főiskolák maguk dönthetnek arról, kérnek-e emelt szintű érettségit a jelentkezőktől (ez a változás már 2023-ban életbe lép), mire adnak pluszpontokat, és milyen ötödik érettségi tárgyat fogadnak el.

Ez azt jelenti, hogy nemcsak szakonként, hanem intézményenként is eltérőek lesznek a pontszámítási szabályok. Vagyis ha mondjuk gazdálkodási és menedzsment szakra mennétek, egyenként meg kell nézni, melyik egyetem-főiskola milyen feltételeket szab.

A legfontosabb információk begyűjtéséhez használhatjátok a Felvi keresőjét is, amelyet a felvételi tájékoztató megjelenésekor tettek elérhetővé.

Hozzászólások

Egy hónap alatt több mint ötszázzal nőtt a betöltetlen tanári állások száma, matektanárból a legnagyobb a hiány

Az iskolák már a szeptemberi tanévkezdésre készülnek, ezért jelentősen megnőtt a betöltetlen tanári állások száma: a Közszolgállás portálon már több mint 1200 hirdetés szerepel. A legtöbb intézmény matematikatanárt keres, de angol-, magyar-, testnevelés- és digitális kultúra szakos pedagógusokból is jelentős a hiány. A hirdetések alapján az is látszik, hogy sok iskola már nem ragaszkodik egy konkrét szakpárhoz, hanem a második szak tekintetében is rugalmasabb feltételeket szab a jelentkezőknek.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.