Ezek a témakörök minden matekérettségin előkerülnek, ebből kötelező felkészülni

Hogy könnyebb legyen a felkészülés az érettségire, a következő két hétben az Eduline-on szaktanárok segítségével járunk utána, hogyan lehet felpörgetni a tanulást a vizsgák előtti napokban, milyen buktatói vannak a különböző feladattípusoknak, mire érdemes odafigyelni. Cikksorozatunk ötödik részében a matekérettségi legnépszerűbb témáival foglalkozunk.

  • Csik Veronika

Arról már írtunk korábban, hogyan érdemes az utolsó hetekben felkészülni a matekérettségire, most összeszedtük, milyen témák kerülhetnek elő nagy valószínűséggel a vizsgán.

„Ami a vizsgák legnagyobb részét képzik, azok a valószínűségszámítással kapcsolatos feladatok és a kombinatorika. Itt arra kell nagyon figyelni, hogy egy 0 és 1 közötti szám jöjjön ki eredménynek” – hívja fel a figyelmet Rubovszky Cecília, a Studium Generále matekszekciójának vezetője.

Ami a legtöbb eddigi feladatsorban előkerült, az

  • a mértékegységek átváltása,
  • középszinten többször előfordul a mondatok tagadása, és
  • az egyenletek (ezek lehetnek gyökös, törtes vagy abszolút értékes egyenletek).

A trükk ezekhez a feladatokhoz

Ami a mértékegységeket illeti, mindig nézzétek meg, milyen mértékegységből indulunk és milyen mértékegységben kéri a feladat a választ – ha egyszerűbb, karikázzátok is be a feladatban, hogy mindig előttetek legyen – tanácsolja a matektanár. Ami pedig a mondatok tagadását illeti, a „semmi” szónak nem az a tagadása, hogy „minden”, hanem, hogy „van olyan/ilyen” elem. Végül, ami az egyenleteket illeti, mindig tegyetek kikötést – tanácsolja az SG szekcióvezetője.

Az aduász a függvénytábla

„A vizsgán nagyon sok segítség van a függvénytáblázatban, de csak úgy, ha tudjátok, mit hol keressetek, és azt is tudjátok, hogy a képletekben az adott betűk mit jelenteken” – magyarázza Rubovszky Cecília.

A korábbi évekhez hasonlóan a matekérettségire – közép és emelt szinten is – vihettek magatokkal függvénytáblázatot, körzőt, vonalzót, szögmérőt és számológépet (de csak olyat, ami szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas).

Természetesen az még nem elég, ha nálatok van a függvénytábla, ahhoz, hogy valóban hasznát vegyétek, tudnotok kell használni is. Ha valaki az érettségi napján találkozik a függvénytáblával először, akkor rengeteg idő elmegy lapozgatással, keresgéléssel, ezért azt a matektanár azt javasolja, hogy a gyakorláshoz már most mindenképpen használjátok a legális puskákat. Sőt az utolsó napokban már az is nagyon fontos, hogy az érettségi feladatokat ne csak szimplán megoldjátok, hanem mindezt

időre, szünet nélkül tegyétek, mintha tényleg élesben menne a vizsga. Ha pedig elakadtok, ne a neten keressétek meg a választ, vagy ne a füzeteteket kapjátok elő, hanem a függvénytáblázatot

A függvénytáblázatoknál sem mindegy, milyet visztek magatokkal, mivel kétféle van – a sárga és a fehér színű – és ezek nem teljesen egyformák. „Vannak olyan képletek, amik csak az egyikben, vagy csak a másikban vannak benne, ezért mindenkinek azt ajánlom, hogy mind a kettőből vigyen egyet-egyet a vizsgára” – összegzi az SG szekcióvezetője.

Ha úgy érzitek, hogy még több segítségre lenne szükségetek, akkor még jelentkezhettek az SG idei ingyenes matekmaratonjára, a részletekről itt olvashattok el mindent. Ha nem a matekra, hanem a törire készülnétek inkább, akkor itt találjátok a szaktanári tanácsokat és a cikksorozatunk korábbi részeit.

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.