Megvan, ki lesz a Tisza oktatási minisztere
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
Nem csak az iskola, de nagy valószínűséggel a náthaszezon is hamarosan elkezdődik. Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke elmondta, hogyan lehet felkészíteni a gyerekek szervezetét a közösség miatti megfertőződésekre.
"Jellemzően az első lehűlésekkor már megjelenik a nátha. Ilyenkor a gyerekek azzal a baktérium- és vírusflórával, amivel esetleg ők maguk nem betegedtek meg, elmennek a közösségbe és egymás között kicserélik ezeket. Jön egy pici lehűlés, miközben ezek kicserélődnek, és előfordulhat, hogy ugyanaz a baktérium vagy vírus, ami a hordozójának nem okozott betegséget, a mellette ülőnek viszont igen" - mondta el az InfoRádióban Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke az iskolakezdés apropóján.
A szakember szerint a vírusok kis közösségben gyorsabban terjednek el, ezért van az, hogy az osztálytermekben az egész napjukat együtt töltő gyerekek oda-vissza fertőzik egymást a vírusos megbetegedésekkel. Bá ezeket teljesen kivédeni aligha lehet, némi felkészültséggel enyhíthetőek a tünetek, és a gyerekek is valószínűleg jóval kevesebbszer betegszenek meg.
Egészséges életmód
Nem csak Havasi Katalin, de valószínűleg az összes orvos szerint az egészséges élethez való kulcs az egészséges táplálkozásban és a mozgásban, sportolásban rejlik. Fontos, hogy a gyerekek ne csak nyáron fogyasszanak zöldségeket és gyümölcsöket, hanem a tanév közben is, és az iskolában, a menzán is elfogadják őket.
Zsebkendőbe köhögjön és tüsszentsen
"Tanítsuk meg a gyerekeinket arra, hogy ne a levegőbe tüsszentsen, ne köhögjön a padtársára, hanem kapjon elő gyorsan egy kéznél levő zsebkendőt" - javasolja a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke.
A levegőbe köhögés és tüsszentés jellemzően a kisebb gyerekekre jellemző, míg a nagyobbak - főleg, akik már a koronavírus-járványt is átélték - jobban odafigyelnek erre, ahogy a rendszeres kézmosásra is. Érdemes ügyelni arra, hogy a táskájukban mindig legyen papírzsebkendő, de nem árt, ha van náluk kézfertőtlenítő is arra az esetre, ha nincs lehetőségük kezet mosni.
Folyadékpótlás
A szakember szerint, míg nyáron a meleg idő miatt jobban előtérbe kerül a folyadékpótlás, a hideg időben hajlamosabbak vagyunk erről megfeledkezni, pedig ilyenkor is fontos a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele. A legjobb, ha ez víz formájában történik, nem pedig cukros üdítők, rosszabb esetben pedig koffeint is tartalmazó energiaitalokkal.
Influenzaoltás
"Fontos dolog az influenzaoltás, még akkor is, ha nagyon sokan ezt most még kevésbé hiszik el" - hívja fel a figyelmet Havasi Katalin. A gyermekorvos szerint az oltás nemcsak a nátha megelőzésére jó, hanem arra is, hogy megelőzze az olyan súlyosabb betegségeket és szövődményeket, mint a tüdőgyulladás és a középfülgyulladás, és évi 15 megbetegedés helyett például "csak" kettővel vészeljék át a tanévet. A szakember azt is kiemelte, hogy kétéves kortól az influenzaoltás már nem csak injekció formájában érhető el, így azok számára is van megoldás, akik például félnek a tűtőtől.
Vitaminokat csak mértékkel
Bár a szülők többsége a hideg idő beköszöntével előkapja a vitaminokat, Havasi Katalin szerint ezekre csak akkkor van szükség, ha máshogy - például gyümölcsökből - nem jut hozzá a gyerek a megfelelő mennyiséghez. Ez a probléma a nyári szünődő után jellemzően nem áll fenn, mivel a meleg időben a gyerekek egészségesen és jó állapotban, vitaminokkal feltöltődve érkeznek az iskolába. A túlzottan nagy mennyiségben bevitt vitaminok ráadásul ahelyett, hogy jobban védenének, akár károsak is lehetnek és betegségeket okozhatnak.
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
Történelem az irodalomban, költői hitvallás Babits költészetében – többek között ilyen témák is szerepeltek az érettségin magyarból az esszék között az elmúlt években. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a magyarérettségi pontozásáról, a műértelmezésről és az esszéfeladatról.
A tankerületi rendszer felszámolásától az önálló oktatási minisztériumon át az egyetemi autonómia visszaállításáig radikális változásokat ígér a Tisza Párt. A kérdés már csak az, hogy ezekből mi valósulhat meg rövid időn belül, és melyik az, ami inkább hosszabb távú projekt.
Szalai Zoltán ma állománygyűlést hívott össze, mert sok dolgozó érdeklődött, hogy mi lesz az intézmény sorsa a választás után. Azt mondta, folytatják a munkát, nem terveznek leépítéseket, és mindenkit arra kért, dolgozzanak tovább a megszokott módon.
Az alsó tagozat végén a diákok mintegy 45 százaléka nem éri el a második képességszintet, vagyis lényegében funkcionális analfabéta a 2025-ös kompetenciamérés eredményei szerint.
„Egy perc alatt megoldjuk” – így nyilatkozott Magyar Péter februárban arról, hogy a magyar egyetemisták újra kaphassanak Erasmus-ösztöndíjat. Ezzel a magyar felsőoktatás egyik legégetőbb kérdését oldanák meg.
Tavaly a 71 ezer vizsgázóból több mint 500-an nem mentek át, közülük sokan a szóbelin nulláztak, de olyan is akadt, aki jó írásbeli eredmény ellenére bukott meg.