Felfedezés: ősi maja város maradványaira bukkantak Mexikó dzsungelében

A "kőoszlop" névre keresztelt város fontos csomópont lehetett a maják egy jelentős időszakában.

  • Székács Linda

Különleges ősi maja város maradványaira bukkantak a régészek a Yucatán-félsziget dzsungelében - írta meg a Science Alert cikke alapján a hvg.hu.

Az Ocomtún (kőoszlop) névre keresztelt település területén piramis-stílusú épületeket, kőoszlopokat és egyéb építményeket találtak körkörös elrendezésben. Bár a város jelentős része mára megsemmisült, mielőtt ielőtt nekiláttak volna a terepmunkának, a régészek LIDAR-lézerrel vizsgálták át a területet, hogy olyan épületeket találjanak, amelyeket egyébként már eltakart a növényzet.

 

AFP / Richard Maschmeyer / Robert Harding RF
Ivan Šprajc/INAH
A feltárás során számos egyéb érdekesség mellett egy meglepően magas, 15 méteres, piramis-alakú építményt is találtak.

A felfedezés alaján arra következtettek, hogy a település valamikor 1000 és 250 között fontos csomópont lehetett.

 

Ivan Šprajc/INAH
Ivan Šprajc/INAH
Hozzászólások

„A naplemente és a csillagos égbolt is lefordítható a fizika nyelvére” – így szeretteti meg diákjaival a természettudományokat a fizika-kémia-biológia tanár

Piros pontokkal, újraírható dolgozatokkal és jól időzített dicséretekkel igyekszik megszerettetni a természettudományokat diákjaival Galyó Tünde. A biológia-kémia szakos pedagógust néhány éve váratlanul kérték fel fizikatanárnak, ő pedig a feladatot nemcsak elvállalta, hanem munka mellett fizikatanári diplomát is szerzett. Szerinte a fizikát, a kémiát és a biológiát nem bemagolni kell, hanem felfedezni – és ehhez sokszor előbb a diákok önbizalmát kell felépíteni, mint a tantárgyi tudását.

Rubovszky Rita: „A végén egészen biztosan nem kapnak több pénzt az egyházi iskolák”

Nem az állami és egyházi iskolák szembeállítása, hanem az oktatási rendszer valódi problémáinak kezelése kell, hogy meghatározza a következő évek oktatáspolitikáját – erről beszélt Rubovszky Rita, aki szerint a társadalmi leszakadás, a gyerekek megváltozott igényei, a pedagógusok túlterheltsége és a finanszírozási rendszer finomhangolása fontosabb kérdések, mint az ideológiai viták.

„Nem válhatnak bűnbakká az SNI-s és BTMN-es gyerekek” – utcára vonulnak az integrált oktatás feltételeiért az érintett szülők

Június 19-én, pénteken országos demonstrációt tartanak Budapesten az integrált oktatás feltételeinek biztosításáért. A szervezők szerint a magyar közoktatás jelenleg nem képes megfelelő támogatást nyújtani sem a sajátos nevelési igényű (SNI), sem a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézséggel (BTMN) élő gyerekeknek, miközben a problémák következményeit a diákok, a szülők és a pedagógusok viselik.

Többször ütötte gyomorszájon diákját az esztergomi ferences iskola prefektusa, a szülők szerint rendszeresek a megalázó büntetések az intézményben

Saját bevallása szerint is elvesztette az önuralmát az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium egyik prefektusa, amikor egy diák fegyelmezése közben a zuhanyzóba vonszolta a fiút, majd többször gyomorszájon ütötte. A Telex cikke az eset nyomán arról is írt, hogy az intézményben a pedagógiai eszköztár része a megalázó büntetés.