A nap kérdése: 2013-tól százezreket kell fizetni a jogászképzésért?

Államilag finanszírozott formában is el lehet végezni egy osztatlan képzést egy alapszakos diploma megszerzése után? Lesznek-e államilag támogatott helyek a jogi karokon 2013-ról? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.

  • Eduline
Az ELTE jogi kara. Jövőre már csak fizetős formában lehet tanulni a jogászképzésen?
MTI Fotó: Máthé Zoltán

Egy éve elvégeztem egy alapképzést államilag finanszírozott formában hat félév alatt, jövőre szeretnék felvételizni jogászképzésre. Az alapszak és az osztatlan képzés azonos típusnak minősül? Ha igen, akkor nem tanulhatok már ingyen?

Az alapképzés és az egységes, osztatlan képzés nem minősül azonos képzési ciklusnak – az osztatlan szak végén a hallgatók nem alap-, hanem mesterfokozatot és szakképzettséget szereznek.

Ez azt jelenti, hogy elvileg államilag finanszírozott formában kezdhetnéd el jövőre a jogászképzést – de minisztériumi háttéranyagok és kormányzati nyilatkozatok alapján úgy tűnik, 2013-tól nem lesz államilag finanszírozott jogászképzés, csak fizetős formában lehet majd tanulni.

Kérdésed van? Válaszolunk
Problémák vannak az iskolában vagy az egyetemen? Nem tudsz eligazodni a jogszabályok útvesztőjében? A tanulmányi osztályon csak vonogatják a vállukat a felvetéseidre? Írj nekünk az [email protected] -ra, és megkeressük az illetékeseket! Mielőtt elküldenéd a kérdésedet, itt nézd meg, foglalkoztunk-e már a témával.
Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

Szándék van a kulturális dolgozók béremelésére, de konkrét időpont vagy vállalás továbbra sincs

Néhány hónappal a kulturális dolgozók bérrendezéséért szervezett demonstrációja után a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete újabb minisztériumi egyeztetésről számolt be. Találkoztak a kulturális ágazatért felelős államtitkárral, aki a bérrendezés szándékáról beszélt, konkrét időpontot vagy vállalást azonban továbbra sem tett.

Hogyan tudsz átkerülni fizetős képzésről államira?

Ha valaki állami finanszírozási formájú képzésre nyer felvételt, nem jelenti azt, hogy tanulmányai végéig automatikusan ebben a finanszírozási formában is marad. Természetesen az ellenkező irányú átsorolásra is van példa, a megüresedett ösztöndíjas helyekre bekerülhetnek a legjobb teljesítményt elérő, azonos szakon tanuló önköltséges hallgatók.