Szigorodtak az iskolai igazolás feltételei az Educatio Kiállításon

A 2026-os rendezvényen már nem elég csak kikérni az igazolást az iskolai hiányzásra, idén már valóban tenni is kell érte valamit.

A 2026-os Educatio Kiállításon új szabályozást vezettek be az egész napos iskolai igazolás megszerzésére. A január 8. és 10. között megrendezett esemény szervezői egyértelművé tették, hogy idén már nem elegendő néhány percre megjelenni a helyszínen az igazolásért.

A kiállítás Facebook-oldalán közzétett tájékoztatás szerint a rendezvény napjára szóló iskolai igazolás továbbra is a D pavilon „Infopult és igazolás” standján vehető át, ám csak akkor, ha a látogató teljesíti az ehhez kapcsolódó feltételt.

„Az igazolás kiállításának feltétele 100 pont összegyűjtése az Educatio Challenge-ben, egyénileg” – áll a leírásban.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy már nem működik az a korábbi „gyors beugrás”, amikor valaki csupán az igazolás kedvéért látogatott ki a Hungexpóra, majd a nap hátralévő részét nem feltétlenül a felsőoktatási kínálat feltérképezésével töltötte. Természetesen senkiről sem feltételezhető, hogy kizárólag ezért érkezett volna a kiállításra – a szabályozás azonban egyértelműen a tudatosabb részvételt ösztönzi.

A szükséges 100 pontot a felsőoktatási intézmények standjain lehet összegyűjteni, az ott elérhető feladatok teljesítésével, az universum.hu alkalmazáson keresztül. Fontos tudni, hogy az egyes standokon eltérő mennyiségű pontokat szerezhettek, így a szervezők szerint akár már két intézmény felkeresésével is elérhető a szükséges pontszám.

 

Arra is felhívják a figyelmet, hogy az igazolás kizárólag a helyszínen, a kiállítás ideje alatt vehető át, utólagos pótlásra nincs lehetőség. Ennek megfelelően érdemes előre tervezni, és időt szánni a valódi tájékozódásra.

 

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.