Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Február 22-ig lehet jelentkezni a középfokú iskolákba. Mutatunk egy olyan adatbázist, ahonnan sok mindent megtudhattok az előző évek felvételi statisztikáiról.
Az Oktatási Hivatal oldalán a szimpatikus gimnáziumok nevére rákeresve részletes statisztikát találtok az előző évi felvételiről – megnézhetitek például, hogy hány férőhelyet hirdettek meg az intézmények a különböző tagozatokon, ezekre hányan jelentkeztek, és hány diák jelölte meg az adott iskola kiválasztott tagozatát a jelentkezési lap első helyén.
Vagyis kideríthetitek, hányszoros volt a túljelentkezés az előző években. Ennél azonban fontosabb információt is találtok: megnézhetitek, hogy az ideiglenes felvételi rangsor hányadik helyén állt az a diák, aki a pontszáma alapján utolsóként jutott be az adott tagozatra.
Miért fontos ez?
A középfokú iskolák március elején-közepén szokták közzétenni az ideiglenes felvételi rangsort, amelyen az összes olyan diák szerepel, aki hozzájuk, az adott tagozatra jelentkezett. A lista élén a legmagasabb pontszámot elérő felvételiző szerepel, őt követik a valamivel kevesebb pontot gyűjtők, és a lista végén a legalacsonyabb pontszámú diákok állnak.
Ekkor szoktak szembesülni azzal a szülők, hogy a 30 fős osztály ideiglenes felvételi rangsorában a gyerekük „csak” az 52. vagy éppen a 85. helyen áll. Ez azonban közelről sem jelenti azt, hogy nem fog bejutni a kiválasztott képzésre. Az ideiglenes felvételi listán ugyanis az összes jelentkező szerepel – azok is, akik a jelentkezési lap első helyén jelölték meg az adott képzést, és azok is, akik mondjuk az ötödik vagy a hatodik helyen.
Márpedig az utóbbiakat nagy eséllyel fel fogják venni egy olyan középiskolába, amelyet a saját jelentkezési lapjukon előrébb soroltak – az ő kiesésükkel pedig a többiek előrébb kerülnek az ideiglenes felvételi rangsorban is. Ez azt jelenti, hogy egy harmincfős osztály esetén akár a 70-80. helyről is van esély bekerülni, de kevésbé népszerű iskolák esetén akár még alacsonyabb rangsorhelyről is be lehet jutni.